Založ si blog

Zdravotníctvo⚕️ – nová vojnová výzva

Parlament schválil Lex Ukrajina 🇺🇦, súčasťou schváleného zákona je i bezplatná lekárska starostlivosť o utečencov z Ukrajiny, pri predpokladanom množstve migrantov čo zostanú na Slovensku – cca 40.000 sú plánované výdavky na tento rok cca 27 miliónov eur.

Posledné informácie hovoria, že už teraz na Slovensku zostalo 50.000 utečencov.
A to tu máme vojnu za hranicami jeden mesiac. Predpoklad že vojna čoskoro skončí je naivný. Zelenský 🪖 sa svojou iluzórnou predstavou že znovu dobije Donbas i Krym ukryl do zákopov na veľmi dlhý čas (zatiaľ).

Utečencov bude pribúdať a vôľa návratu do vojnou zničenej Ukrajiny, skôr UkRuiny, sa bude zmenšovať. Návrat na UkRuinu, ktorá sa vracia späť v čase, nebude na desiatky rokov lákavý. Takže budeme musieť počítať s ďalším navýšením prostriedkov na zdravotnú starostlivosť, čo je pochopiteľné i akceptovateľné.

Snáď na uvedené výdavky prispeje vo významnej miere i zmätená EÚ 🇪🇺. Zdravotníctvo je len jedna z mnohých oblastí, ktorú zasiahne s vojnou spojená migrácia. Naše kolabujúce a teraz už i vojnové zdravotníctvo dostane znovu zabrať, aktuálne avizované milióny (skôr iluzórne) do zdravotnej starostlivosti sú len záplatou, nie systémovým riešením.

Kde nájsť peniaze do zdravotníctva? Vo víre vojnových udalostí ľudia prehliadajú plánované miliardy na nákup vojenskej techniky, minister vojny 🪖 sa teší, vojna mu pomáha zrealizovať miliardové nákupy bez povšimnutia. Zbrojári zarobia. Čoskoro už i 2% z HDP na obranu mu budú málo (pre ilustráciu – Luxembursko dáva na obranu 0.6% HDP, Belgicko a Španielsko 1,2% HDP, dáta z roku 2020).

Som presvedčený, že peniaze sa dajú využiť lepšie ako na nákup zbraní. Zdravotníctvo, školstvo, dôchodcovia už roky otŕčajú ruky. Na občanoch Slovenska predsa záleží, či azda nie? „Vyššie“ záujmy sú azda nadradené oprávneným prosbám Slovákov? A tvrdiť že nám miliardy ukradol Putin keď bez mihnutia okom míňame miliardy € na zbrane je pokrytecké.

K vojne ⚔️ vôbec nemalo dôjsť, vojna je pokračovaním neschopnosti diplomacie priniesť mierové riešenia, politici EÚ to znova nezvládli tak ako i predchádzajúce výzvy (Covid, migrácia…), bojím sa „európskych“ riešení i v prichádzajúcej energetickej a potravinovej kríze… 👎

Rusko sa musí rozpadnúť

02.07.2022

Tupá západná propaganda o rozpade Ruska sa podvedome šíri už i v „našom“ mainstreame a samozrejme i medzi slovenskými „paneurópskymi a proamerickými politikmi“ (poslanec Žiak, SaS: „Osud Ruska je taký, že sa rozpadne na veľa malých štátov. Bude to koniec. …herec malého vzrastu porazí veľké všemocné Rusko“). Je zaujímavé že mainstream a [...]

Ako nám (ne)obyčajní ľudia cez rozum prešli. ..   (aj v zdravotníctve môžete byť v zisku – ak ste na správnej strane)

28.06.2022

Ako byť v zdravotníctve navždy ziskový? Čo tak prijať zákon a zabezpečiť si dobré financovanie zdravotníckeho zariadenia, ideálne obísť DRG systém a stanoviť si pevné sadzby napríklad za hospitalizáciu? Aké jednoduché. Vyše desaťročie budujeme DRG systém, stále nedostatočne funkčný, podstatou tohto systému majú byť adekvátne platby za konkrétnu hospitalizáciu [...]

Vojna do posledného Ukrajinca so zbraňami od NATO sa mení na svetovú vojnu proti Rusku?

19.06.2022

Dvaja blázni znova úradovali – Stoltenberg z NATO a náčelník generálneho štábu Veľkej Británie generál Sanders… Stoltenberg z NATO priznáva že vojna na Ukrajine bude dlhá a drahá. A dodáva: „zbrane budeme dodávať kým nedôjde k prechodu zo starej sovietskej výzbroje k štandardnému vybaveniu NATO“. Mám tomu rozumieť že o Ukrajine sa hovorí ako [...]

Dmitrij Medvedev

Medvedev: Nápad trestať krajinu s najväčším jadrovým arzenálom je absurdný, ohrozuje to ľudstvo

06.07.2022 20:32

Bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev v stredu varoval svet pred snahou postaviť Rusko pred tribunál za jeho inváziu na Ukrajine.

Richard Sulík, SaS

OĽaNO hrkútalo, Sulík bol tvrdý, Kollár rezolútny: Túto psychiatriu treba už ukončiť

06.07.2022 19:05

OĽaNO prišlo so zmierlivým tónom, SaS s ultimátom. Čo na to zvyšní koaliční partneri? Kollár poslal odkaz obom stranám.

rocco morabito interpol ndrangheta

Brazília vydala do Talianska významného bossa kalábrijskej mafie 'Ndrangheta

06.07.2022 17:32

Podľa vyšetrovateľov bol Rocco Morabito od 90. rokov jedným z hlavných organizátorov nelegálneho obchodu s kokaínom medzi Latinskou Amerikou a Talianskom.

Jozef Viskupič

Viskupič sa opäť uchádza o post trnavského župana, má podporu politických strán

06.07.2022 16:44

Pri hodnotení aktuálneho volebného obdobia Viskupič spomenul piešťanské letisko, ktoré podľa neho terajšie vedenie zobralo hrobárovi z lopaty.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 35
Celková čítanosť: 80809x
Priemerná čítanosť článkov: 2309x

Autor blogu

Kategórie