Založ si blog

Ponaučenie pre budúce obete vojen

Každoročne si  svet 27. januára pripomína Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu, je to deň kedy sovietska armáda oslobodila koncentračný tábor Auschwitz.

Príbeh holokaustu už nedokážeme ovplyvniť alebo zmeniť, avšak nesmieme zostať slepými k súčasným vojenským konfliktom, či prevratom, ktoré sú tiež zodpovedné za tisícky, či milióny mŕtvych. Od ukončenia 2. Svetovej vojny sme svedkami ďalších a ďalších vojenských konfliktov.  Počnúc vojnou vo Vietname s viac ako 3 miliónmi vietnamských obetí  (+ 58.281 mŕtvych amerických vojakov) a končiac vojnou v Afganistane, Iraku, Sýrii či na Ukrajine.

Je zarážajúce ako ľudia so západného „civilizačného“ sveta ignorantsky prehliadajú civilné obete vojenských konfliktov. Nad upálenými civilistami v Odese mávnu rukou, podobne ako nad ďalšími tisíckami mŕtvych civilistov na Donbase či ďaleko početnejšími obeťami amerických vojen na Blízkom východe.

Iracká vojna pod absolútne vymyslenou zámienkou „zbraní hromadného ničenia“ spustila v tejto krajine peklo. Americká propagandistická mašinéria vytvorili z Iraku „hrozbu pre celý demokratický svet“ a zabitie desiatok tisíc civilistov zostalo pred svetom nepovšimnuté. Západní politici zodpovední za tieto vojny žijú ďalej v kľude a bezpečí.

V pamätné dni holokaustu máme tradíciu čítať mená obetí, a čo civilné obete súčasných vojen?             Aj obete súčasných vojen si zaslúžia našu pozornosť, aj oni mali svoje príbehy ako Anna Franková,               aj oni prežívali nepredstaviteľné utrpenie, aj oni mali svojich blízkych, aj oni mali svoje nenaplnené sny…

Aby sa nezabudlo, len v Irackej vojne od roku 2003 umrelo podľa odhadov cca 200.000 civilistov, vrátane detí. Na stránke iraqbodycount.org sa snažia zdokumentovať presné počty obetí a obetiam dať konkrétne mená a príbeh.

Z desiatok tisíc civilných obetí zdokumentovali len pár stoviek… Hasim Kamel Radi- 22 rokov- umrel v autobuse na ceste z Bagdádu, Sufian al-Batayneh- Jordánsky študent umrel na ceste blízko Mosulu, Faris El Baur- 11 rokov, umrela na trhu v Bagdade,  Mohammed Ahmed – 4 roky, Bagdad, Ali Salim -14 rokov, Basra,  Nora Tamini- 9 rokov, Bagdad… nekonečný zoznam. Sú to nielen obete vojsk USA a NATO ale i bratovražebného náboženského konfliktu.

Nie sú to mená teroristov, islamistov, ani vojakov, sú to mená takých istých ľudí ako sme my- Homo sapiens sapiens (človek rozumný, moderný..?!), na národnosti, náboženstve nezáleží. Umreli len preto že žili na nesprávnom mieste, v krajine bohatej na ropu, ktorú chce vlastniť niekto spoza Atlantiku. Taký istý scenár možno očakávať všade kde budú mať „záujmy“ USA. V parlamente bude veľmi pravdepodobne schválená vojenská zmluva Slovenska s USA na základe ktorej vzniknú na Slovensku vojenské základne USA pre potencionálnu vojnu s Ruskou federáciou. Slovensko sa tak pochopiteľne môže stať v konflikte veľmocí terčom pre ruské rakety a aj my môžeme v budúcnosti spisovať zoznamy slovenských civilných obetí vojny.

Dúfam, že pragmatická politika Ruskej federácie schladí horúce hlavy miliardárskej a zbrojárskej  loby spoza oceánu a USA so svojou militantnou politikou ustúpi v rozširovaní NATO na východ. NATO na Ukrajine je len ďalším krokom ku konfliktu s Ruskou federáciou.

Európa má naviac ako len slúžiť záujmom USA. Vojenské základne USA na Slovensku nepotrebujeme.

Svet a ľudia sú zdá sa nepoučiteľní, pred zlom, hrozbou vojny  si zatvárajú oči, zverstvá vojny im prídu na míle vzdialené, nechcú vidieť reálny svet plný utrpenia i smrti. Minulosť by mala byť pre nás ponaučením,. V dejinách ľudstva zväčša i krátko pred vojnovým konfliktom naivní ľudia nechceli uveriť že niečo ako vojna či smrť sa môže týkať aj ich samotných..

Keď utečenec z Osviečimu Rudolf Vrba (Walter Rosenberg) informoval o zločinoch v koncentračnom tábore reakcie mocných v tom čase dodnes vyvolávajú polemiku, rabín Weissmandel  sa dožadoval bombardovania hál smrti v Osviečime, chcel aby boli zbombardované trate z východného Maďarska do Poľska. No nič sa však neurobilo. Nič.  Viac ako 400.000 Židov bolo následne aj napriek svedectvu Vrbu  z Maďarska trasportovaných do táborov smrti. Židovská komunita nedokázala pochopiť že „kultúrny a civilizovaný“ nemecký národ by bol schopný tak obludných zločinov. Výpoveď Elieho Wiesela: „Zobrali nás len dva týždne pred dňom D a vôbec sme netušili, že existuje Osviečim. Ako je to možné? Vedeli to všetci, okrem obetí. Nikto sa neobťažoval nám povedať: Nechoďte!“ (Rudolf Vrba: Utiekol som z Osviečimu)

Varovanie do budúcnosti. Nepristúpme na falošnú hru Washingtonu v „boji za demokraciu“, „nechoďme“ do konfliktu s Ruskou federáciou. Nebuďme naivní že cudzím i „našim“ mainstreamovým politikom záleží na osude Slovenska.

Európa potrebuje Rusko a Rusko potrebuje Európu. Zbrojenie a rozširovanie NATO nie je o mieri, je to predzvesť vojenského konfliktu.

 

„Štúdiom dejín vojen som strávil veľa času a zakaždým som videl jedno a to isté: Súčasníci si predstavovali vojnu niekde v neistej budúcnosti, zatiaľ čo vojna už bola za dverami“

Carl von Clausewitz (pruský generál a vojenský teoretik)

E-mail od teroristov

08.05.2024

E-mail od teroristov: „Mudžahedíni vo vašich mestách vás zabijú, nech ste kdekoľvek. V areáli školy je bomba. Bolestivý koniec vás postihne. Bojovníci prišli s dobrým cieľom. Priniesť islam k vám. Koniec koncov spása je v islame a nie vo vašich falošných náboženstvách. Keď naši bratia utekali z režimu, uzavreli ste hranice. Mysleli ste si, že vás to zachráni [...]

Teroristické poplachy na Slovensku? Ach, to Rusko.

07.05.2024

Poplašné správy do slovenských škôl od údajných islamistov z ruskej adresy mohol zaslať jedine čečenský vodca Kadyrov, čoskoro to v denníku N odhalí Jaroslav Naď a Šimečka. A Zuzana to bude vnímať citlivo. Čechov nedávno „osvietilo“ a bez akýchkoľvek zverejnených dôkazov rozhodli že muniční sklad vo Vrběticiach odpálili Rusi. Možno sám Putin na [...]

Máte už svoj atómový kryt? ☢️

20.04.2024

O vojne medzi Ruskom a NATO sa už otvorene píše v mainstreame. A nie len o konvenčnej vojne ale rovno o nukleárnej vojne. V Pravde nedávno uverejnili video: „Ako vystrašiť Rusov? Stihačkou F-35 a atómovou bombou B61-12“, v podobnom duchu bol uverejnený článok o krajinách v ktorých možno prežiť nukleárny konflikt (Grónsko, Tuvalu, Island, Čile, Nový [...]

britský parlament

Už 76 britských konzervatívnych poslancov oznámilo, že nebudú opätovne kandidovať

24.05.2024 23:38

Ide o najvyšší počet odchádzajúcich poslancov od parlamentných volieb v roku 1997.

covid, koronavírus, obete, pandémia

Pandémia covidu skrátila priemernú dĺžku života o takmer dva roky

24.05.2024 23:15

Pandémia tak vymazala približne desaťročný pokrok v tejto oblasti, oznámila Svetová zdravotnícka organizácia.

párty, techno, nočný život, mládež

„Nemecko pre Nemcov, cudzinci preč.“ Ľudia skandovali na párty rasistické heslá, video vyvolalo pobúrenie

24.05.2024 22:27

Nemecký kancelár Olaf Scholz v piatok označil video za "nechutné".

Maďarsko Dunaj lode zrážka

Maďarská polícia našla piatu obeť sobotňajšej zrážky lodí, hľadajú ešte dvoch

24.05.2024 22:08

Kapitána výletnej lode, ktorý je českým občanom s bydliskom na Slovensku, zadržala polícia a vypočula ako podozrivého.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 76
Celková čítanosť: 222436x
Priemerná čítanosť článkov: 2927x

Autor blogu

Kategórie