Založ si blog

Pochmúrne vyhliadky slovenského zdravotníctva. . .

Zdravotníctvo kolabuje (už celé roky..), tentokrát je to ešte viditeľnejšie. A vyhliadky v zdravotníctve sú mizerné (kiež by som sa mýlil). Každá vláda hovorí o zdravotníctve ako o priorite. Ale  realita býva tradične iná. Na budúci rok sú plánované výdavky v zdravotníctve na úrovni 5.97 miliárd Euro, 6.2% HDP, oproti roku 2020 je to navýšenie o cca 200 miliónov, t.j. 3.5%… Navýšenie je skôr symbolické. Len pripomínam, že priemer štátov EÚ na zdravotníctvo je v objeme 7.3% HDP (a to sú krajiny o „kus“ bohatšie). Predpokladám že sa ministerstvo bude snažiť usporiť tam kde sa to dá a naopak presunie zdroje k lepšej efektivite a dostupnosti zdravotnej starostlivosti. Hovorí sa o neefektívnej alokácii zdrojov a potenciál úspor údajne predstavuje skoro 500 miliónov eur  (to je asi to čo sa štandardne ročne stratí v systéme, po slovensky- teda po lopate- „rozkradne“). V rozpočte sa hovorí o podhodnotenej primárnej starostlivosti, dlhodobej starostlivosti, duševnom zdraví.  Naopak sa spomínajú vysoké výdavky na vyšetrenia u špecialistov, na lieky, diagnostiku. Dokonca sa spomína prehodnotenie platového automatu- najskôr u lekárov (?!). A to je už cesta do pekla a ďalším protestom a  výpovediam lekárov. Každá štatistika má svoje úskalia, v tabuľkách vyznievajú pekne čísla platov sestier-ako 1.1 násobok priemernej mzdy, platy lekárov 2.5 násobok priemernej mzdy. Keď sú tak dobre zaplatení zdravotníci tak prečo je ich nedostatok?

Pár faktov- čísla: 570 – 662 – 1000 – 1300 – nič Vám tie čísla nehovoria? To je počet sestier na 100.000 obyvateľov- Slovensko 570, Maďarsko 662, Slovinsko viac ako 1000, Nemecko 1300! (zdroj- predseda LOZ Dr. Visolajský)

A ďalšie čísla- 352 – 404 – 431 – 525- to sú počty lekárov na 100.000 obyvateľov-Slovensko 352, Česko 404, Nemecko 431, Rakúsko 525..

Veková štruktúra zdravotníkov je ešte alarmujúcejšia, cca 28% lekárov na Slovensku má viac ako 60 rokov.

Ešte stále si myslíte že pracovať v zdravotníctve na Slovensku je až také lukratívne a že máme príliš veľa špecialistov?

Pri plánovanom zvyšovaní platov zdravotníkov v Maďarsku či Česku sú šance Slovenska udržať alebo zvýšiť počet zdravotníkov pri plánovanom rozpočte nereálne. V pláne je optimalizácia siete nemocníc? Po slovensky – redukcia lôžok, reprofilizácia a z toho pochopiteľne vyplývajúce ďalšie zníženie dostupnosti zdravotnej starostlivosti.

Zavedenie DRG je tiež príbeh zo žánru sci-fi, aj keď uznávam, že je to dobrá cesta ako správne a hlavne adekvátne platiť za zdravotnú starostlivosť. DRG sme začali zavádzať už roku 2011, prečo stále nie je funkčné? No lebo… Jednoducho neboli, nie sú a ani nebudú peniaze na to aby platby za hospitalizácie zodpovedali reálnym nákladom. A ani na budúci rok nebudú.

V rozpočte sa spomínajú odvrátiteľné úmrtia- údajne je to 176 úmrtí na 100.000 obyvateľov, sú to úmrtia, ktorým by sme mohli predísť efektívnou a včasnou zdravotnou starostlivosťou. Vo V4 je to 147 úmrtí/100.000… Ale ako do dokázať?  Onkologické preventívne programy, kardiologické preventívne programy.. Ako, kto, kde a za čo?  Navýšenie rozpočtu v zdravotníctve o 3.5% to veľmi pravdepodobne nedokáže. Pre porovnanie v Čechách majú vyše 20 kardiocentier, my ich máme 7, ideálny stav by bol 1 kardiocentrum na 300.000 až 500.000 obyvateľov- t.j. aspoň 11… Kardiochirurgických pracovísk by malo byť cca 1 na milión obyvateľov, my ich máme 3, malo by ich byť teda 5… To je cesta ako znížiť odvrátiteľné úmrtia. Máme na to finančné zdroje? Nie, nemáme… Citujem z rozpočtu: „Na zabezpečenie prístrojového vybavenia nemocníc, odstránenie havarijných stavov budov, rekonštrukcie sociálnych zariadení, modernizácie operačných sál sa v roku 2021 rozpočtuje objem vo výške 42.1 milióna euro (na toto všetko- na prístroje, modernizáciu, rekonštrukciu budov, operačných sál, sociálnych zariadení sa plánuje štyridsať dva miliónov euro??- absolútne smiešna suma)

A keď som videl predbežné návrhy rozpočtu na ďalšie roky- v roku 2022 nárast o 1.97%, roku 2023 o 2.37% nemyslím si že štatistiku odvrátiteľných úmrtí a vôbec zdravotnú starostlivosť na Slovensku v najbližších rokoch zlepšíme. Aktuálna pandémia Covid-19 naviac decimuje slovenské zdravotníctvo a samozrejme i zdravie obyvateľov Slovenska viac ako minister Zajac či Penta dokopy….

Ako Mgr. Igor Matovič problémy v zdravotníctve (ne)vyriešil

20.08.2022

Milí priatelia, Po nekonečnom čakaní riešenia stavu nášho zdravotníctva som napäto očakával čo nám Mgr. Igor Matovič ako minister financií a súčasne zastupujúci premiér a tieňový minister zdravotníctva predstaví ako riešenie krízy v zdravotníctve… Rád by som zhrnul môj názor na predložené návrhy – po 10 mesiacoch rokovania alebo skôr nerokovania [...]

Zelenského agónia

27.07.2022

Zbrane, zbrane, zbrane. Ideálne zadarmo. Plus peniaze, miliardy… Samozrejme tiež nenávratne. Nepočul som, žeby Zelenský chcel rokovať o mieri.. Myslím, že už fotky a vyjadrenia riaditeľa zemegule v zelenom tričku – Zelenského lezú ľudom čoraz viac na nervy, tak prišli s novým marketingovým ťahom, jeho transatlantickí sponzori začali fotiť jeho manželku, a rovno [...]

Maďarsko verzus Slovensko alebo zdravý rozum verzus americké onuce

24.07.2022

Maďarská zahraničná politika prekvapuje sebavedomím, racionalitou, „slovenská“ (dosť nadnesený výraz) zahraničná politika vyzerá ako americká či bruselská onuca (handra…). Maďari už i minulosti nie raz dokázali svoju racionalitu a nebáli sa podniknúť odvážne kroky, ktoré boli priam prorocké, v roku 1989 keď sa blížil koniec socialistických [...]

Biľak Košice mesto Dóm sv. Alžbety Shutterstock

Prieskum: V Košiciach by v septembri vyhral Polaček, v Prešove Hagyari

07.10.2022 13:29

Prieskumy sa uskutočnili koncom septembra na vzorke 604 respondentov.

Dilan Yesilgözová

Holandská ministerka si v živom vysielaní odstrihla vlasy, podporila tak Iránky

07.10.2022 13:15

Ženy v Iráne bojujú proti povinnosti nosiť hidžáb. V krajine vypukli protesty potom, čo tam zomrela na následky bitky pri zadržaní políciou mladá Iránka, ktorá nemala správne nasadený hidžáb.

Sergej Lavrov

Lavrov: Zelenského vyjadrenia potvrdili, že špeciálna operácia bola potrebná

07.10.2022 12:33

Ruský šéf diplomacie takto reagoval na slová Zelenského, ktorý vyjadril presvedčenie, že na to, aby sa Rusku zabránilo použiť atómové zbrane, sú nevyhnutné preventívne údery vo forme sankcií.

peugeot, Čadca, nehoda, opitý šofér

Vodič, ktorý zrazil v Čadci matku s dvomi deťmi, poputuje do väzby

07.10.2022 12:14, aktualizované: 12:30

Uznesenie o vzatí do väzby nie je právoplatné. Prokurátor sa vzdal práva na podanie sťažnosti.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 44
Celková čítanosť: 110086x
Priemerná čítanosť článkov: 2502x

Autor blogu

Kategórie