Založ si blog

Pochmúrne vyhliadky slovenského zdravotníctva. . .

Zdravotníctvo kolabuje (už celé roky..), tentokrát je to ešte viditeľnejšie. A vyhliadky v zdravotníctve sú mizerné (kiež by som sa mýlil). Každá vláda hovorí o zdravotníctve ako o priorite. Ale  realita býva tradične iná. Na budúci rok sú plánované výdavky v zdravotníctve na úrovni 5.97 miliárd Euro, 6.2% HDP, oproti roku 2020 je to navýšenie o cca 200 miliónov, t.j. 3.5%… Navýšenie je skôr symbolické. Len pripomínam, že priemer štátov EÚ na zdravotníctvo je v objeme 7.3% HDP (a to sú krajiny o „kus“ bohatšie). Predpokladám že sa ministerstvo bude snažiť usporiť tam kde sa to dá a naopak presunie zdroje k lepšej efektivite a dostupnosti zdravotnej starostlivosti. Hovorí sa o neefektívnej alokácii zdrojov a potenciál úspor údajne predstavuje skoro 500 miliónov eur  (to je asi to čo sa štandardne ročne stratí v systéme, po slovensky- teda po lopate- „rozkradne“). V rozpočte sa hovorí o podhodnotenej primárnej starostlivosti, dlhodobej starostlivosti, duševnom zdraví.  Naopak sa spomínajú vysoké výdavky na vyšetrenia u špecialistov, na lieky, diagnostiku. Dokonca sa spomína prehodnotenie platového automatu- najskôr u lekárov (?!). A to je už cesta do pekla a ďalším protestom a  výpovediam lekárov. Každá štatistika má svoje úskalia, v tabuľkách vyznievajú pekne čísla platov sestier-ako 1.1 násobok priemernej mzdy, platy lekárov 2.5 násobok priemernej mzdy. Keď sú tak dobre zaplatení zdravotníci tak prečo je ich nedostatok?

Pár faktov- čísla: 570 – 662 – 1000 – 1300 – nič Vám tie čísla nehovoria? To je počet sestier na 100.000 obyvateľov- Slovensko 570, Maďarsko 662, Slovinsko viac ako 1000, Nemecko 1300! (zdroj- predseda LOZ Dr. Visolajský)

A ďalšie čísla- 352 – 404 – 431 – 525- to sú počty lekárov na 100.000 obyvateľov-Slovensko 352, Česko 404, Nemecko 431, Rakúsko 525..

Veková štruktúra zdravotníkov je ešte alarmujúcejšia, cca 28% lekárov na Slovensku má viac ako 60 rokov.

Ešte stále si myslíte že pracovať v zdravotníctve na Slovensku je až také lukratívne a že máme príliš veľa špecialistov?

Pri plánovanom zvyšovaní platov zdravotníkov v Maďarsku či Česku sú šance Slovenska udržať alebo zvýšiť počet zdravotníkov pri plánovanom rozpočte nereálne. V pláne je optimalizácia siete nemocníc? Po slovensky – redukcia lôžok, reprofilizácia a z toho pochopiteľne vyplývajúce ďalšie zníženie dostupnosti zdravotnej starostlivosti.

Zavedenie DRG je tiež príbeh zo žánru sci-fi, aj keď uznávam, že je to dobrá cesta ako správne a hlavne adekvátne platiť za zdravotnú starostlivosť. DRG sme začali zavádzať už roku 2011, prečo stále nie je funkčné? No lebo… Jednoducho neboli, nie sú a ani nebudú peniaze na to aby platby za hospitalizácie zodpovedali reálnym nákladom. A ani na budúci rok nebudú.

V rozpočte sa spomínajú odvrátiteľné úmrtia- údajne je to 176 úmrtí na 100.000 obyvateľov, sú to úmrtia, ktorým by sme mohli predísť efektívnou a včasnou zdravotnou starostlivosťou. Vo V4 je to 147 úmrtí/100.000… Ale ako do dokázať?  Onkologické preventívne programy, kardiologické preventívne programy.. Ako, kto, kde a za čo?  Navýšenie rozpočtu v zdravotníctve o 3.5% to veľmi pravdepodobne nedokáže. Pre porovnanie v Čechách majú vyše 20 kardiocentier, my ich máme 7, ideálny stav by bol 1 kardiocentrum na 300.000 až 500.000 obyvateľov- t.j. aspoň 11… Kardiochirurgických pracovísk by malo byť cca 1 na milión obyvateľov, my ich máme 3, malo by ich byť teda 5… To je cesta ako znížiť odvrátiteľné úmrtia. Máme na to finančné zdroje? Nie, nemáme… Citujem z rozpočtu: „Na zabezpečenie prístrojového vybavenia nemocníc, odstránenie havarijných stavov budov, rekonštrukcie sociálnych zariadení, modernizácie operačných sál sa v roku 2021 rozpočtuje objem vo výške 42.1 milióna euro (na toto všetko- na prístroje, modernizáciu, rekonštrukciu budov, operačných sál, sociálnych zariadení sa plánuje štyridsať dva miliónov euro??- absolútne smiešna suma)

A keď som videl predbežné návrhy rozpočtu na ďalšie roky- v roku 2022 nárast o 1.97%, roku 2023 o 2.37% nemyslím si že štatistiku odvrátiteľných úmrtí a vôbec zdravotnú starostlivosť na Slovensku v najbližších rokoch zlepšíme. Aktuálna pandémia Covid-19 naviac decimuje slovenské zdravotníctvo a samozrejme i zdravie obyvateľov Slovenska viac ako minister Zajac či Penta dokopy….

Slovenské zbrane zabíjajú obyvateľov Donbasu Sme vo vojne s Ruskou federáciou?

25.01.2023

Pri ostreľovaní Donecka ukrajinskou armádou bola v decembri 2022 zabitá Mária Pirogová, poslankyňa a humanitárna pracovníčka v Donecku. Aktuálne informácie* hovoria že bola zabitá muníciou, raketou zo SLOVENSKA. Rozhodne nebola vojenským cieľom, ani nebola na nesprávnom mieste v nesprávny čas, bola doma, na ulici vo svojom meste… Obyvatelia Donecka chcú byť súčasťou [...]

Zelenského sluhovia národa už z Ukrajiny neutečú

24.01.2023

Západ celé roky prehliadal diskrimináciu a zabíjanie ruskojazyčných obyvateľov juhovýchodnej Ukrajiny a súčasne pokrytecky ignoroval obrovskú korupciu v krajine na okraji. Západu i komikovi Ze sa teraz rúca domček k kariet zvaný Ukrajina, nefunkčný, skorumpovaný, neperspektivny. Padajú hlavy sluhov národa, korupcia na každom kroku – to je UkRuina. Osudný výlet [...]

Ako Mgr. Igor Matovič problémy v zdravotníctve (ne)vyriešil

20.08.2022

Milí priatelia, Po nekonečnom čakaní riešenia stavu nášho zdravotníctva som napäto očakával čo nám Mgr. Igor Matovič ako minister financií a súčasne zastupujúci premiér a tieňový minister zdravotníctva predstaví ako riešenie krízy v zdravotníctve… Rád by som zhrnul môj názor na predložené návrhy – po 10 mesiacoch rokovania alebo skôr nerokovania [...]

Ronlad McDonald House Charities, n.o.

Ronald McDonald House Charities, n.o.

03.02.2023 22:21

RMHC zlepšuje podmienky hospitalizácie pre vážne choré deti a ich rodiny v slovenských nemocniciach od roku 2003 rekonštrukciami a nákupom vybavenia.

dve percentá dane, Pravda, 2%

Vinohradnícky spolok Kozárovce

03.02.2023 22:18

Sme združenie malých a hobby vinárov a nadšených vinohradníkov v obci Kozárovce fungujúce od roku 2010.

Europolis collegium, o.z.

Europolis collegium, o.z.

03.02.2023 22:11

Sme občianske združenie, ktoré vzniklo v roku 2012 za účelom rozvoja kultúrneho potenciálu šarišského regiónu a to prostredníctvom šírenia ľudovej hudby.

dve percentá dane, Pravda, 2%

Alej na Prameni

03.02.2023 22:07

Vysádzame zelenú oázu - lipovú alej, desiatky jedlých krov, trvalky, lúku, založili sme včelnicu. Realizujeme workshopy s prírodnou tematikou, pikniky, koncerty.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 46
Celková čítanosť: 129745x
Priemerná čítanosť článkov: 2821x

Autor blogu

Kategórie