Založ si blog

Covid-19 – zúfalý optimizmus?

Covid-19 sa snažím vnímať maximálne objektívne aj keď s veľkou veľkou dávkou subjektivizmu:) Je to len môj názor, nie som odborník na Covid-19…  Z Covid-19 mám ako zdravotník zmiešané pocity.. Keď som sa vracal z časti Kliniky anesteziológie a intenzívnej medicíny zameranej na liečbu pacientov so závažným poškodením pľúc Covid pneumoniou stratil som reč… 10 ľudí na umelej pľúcnej ventilácii + 1 na neinvazívnej ventilácie (high-flow nasal oxygen therapy), bezútešný pohľad, prognóza viac ako neistá… Potom som zašiel ku Covid pacientom nevyžadujúcim umelú pľúcnu ventiláciu na oddelení, pacienti zväčša pozitívne naladený, zlepšený, dožadujúci sa domácej liečby- povzbudzujúce zistenia. Je teda ten koronavírus taký zákerný či azda nie je?

Pár faktov- na umelej pľúcnej ventilácii skončili i štyridsiatnici, bez závažného predchorobia, zväčša však ide o ľudí v siedmom či osmom decéniu.. K dnešnému dňu máme na Slovensku cca 60.000 pacientov pozitívnych s PCR testami na Covid-19, úmrtnosť 219- t.j. mortalita cca 0.365% (či sú tie mortalitné dáta úplne presné neviem, keďže v Česku vychádza mortalita na cca 0.97%, v Rakúsku 1%, Taliansko 5.7%, USA 2.5%, svet globálne cca 2.6%- zdroj: WHO- https://covid19.who.int/), či pacient umrel na Covid alebo nie rozhodoval pitevný nález, teraz to však už celkom neplatí, reálne si myslím, že na Covid umrelo na Slovensku viac ľudí ako je štatistika- dajme si ruku na srdce- hádam mi niekto nechce tvrdiť že české alebo rakúske zdravotníctvo je horšie ako naše a preto majú horšie mortalitné dáta ako my? o USA pomlčím.. Takže reálne umrelo na Covid pravdepodobne i viac pacientov, hádka či pacient umrel na Covid či s Covidom je veľmi zložitá, nezdravotník to len veľmi ťažko pochopí (príklad: pacient Covid pozitívny dostane obojstranný zápal pľúc, vyžaduje intenzívnu starostlivosť, má závažne poškodené pľúca, opakovaný PCR test je už negatívny – pacient ale umiera na srdcové zlyhanie, na pľúcnu embóliu, multiorgánové zlyhávanie- skeptik povie že na Covid neumrel, ja si myslím že umrel- bez  Covidu by sa do takého kritického stavu pacient jednoducho nedostal)..

Celoslovenské testovanie- ako výsledok interpretovať? Tak to som fakt zvedavý čo povie hlavný epidemiológ planéty Mgr. Igor Mao To Vič. V sobotu 2.5 miliona testovaných, z toho 1% pozitívnych, predpoklad 5.4 miliónovej populácie cca 1% pozitívnych- t.j. cca 54.000, ak by sme uvažovali o senzitivite testu na úrovni cca 5O%- tak nám ďalších 50.000 ľudí zostalo falošne negatívnych (t.j. vyšiel im negatívny antigénový test ale pacienti majú koronavírus)- títo falošne negatívny ľudia sú pravdepodobne zväčša asymptomatický takže do istej miery šíria koronavírus menej (v porovaní s ľuďmi symptomatickými- t.j. tými čo majú kašel, teplotu). Antigénový test má vysokú špecificitu, takže falošne pozitívnych ľudí je v podstate zanedbateľné množstvo (po lopate- je len veľmi malá pravdepodobnosť ak máte pozitívny test že ste negatívny:).

PCR testami bolo doposiaľ zistených už 60.000 pozitívnych ľudi (viď vyššie). Ak by som spočítal PCR pozitívnych + antigén pozitívnych + falošne negatívnych dostal by som číslo cca 160.000 ľudí na Slovensku, ktorí majú koronavirus v nosohltane.. väčšina je asymptomatických! Ak zoberieme 216 úmrtí a 160.000 pozitívne testovaných ľudí mortalita by vyšla na 0.135%! Neskutočné číslo. Diskutovaná metanalýza WHO o mortalite na Covid-19 hovorí o mortalite 0.23%.. Ale ako sa vraví z čísel sa človek nenaje, ak by ste lekárovi pracujúcom na Covid- jednotke s pacientami na umelej pľúcnej ventilácii hovorili že to nie je až také zlé tak Vám jednu vrazí a vybije Vám aj zubné implantáty, lebo on je v tom Covidovom strese každý deň, každý deň v kozmonautickom obleku niekoľko hodín a vidí to celkom inak. Predstava mortality na úrovni spomínaných 0.23% by na Slovensku znamenala povedzme pri premorení cca 8O% populácie cca 10.000 úmrtí na Covid-19, ak sa posunieme k 1% mortalite tak by to bolo možno až 40.000 úmrtí! Ak by sme nemali žiadne protiepidemické opatrenia k tým číslam by sme sa skutočne mohli prepracovať. Preto tie obavy na celom svete, nielen na Slovensku.

Na záver- jedno viem však isto- ak dostanete obojstranný zápal pľúc spôsobený SARS Cov-2 nikto nevie ako to s Vami dopadne, absolútna väčšina sa pochopiteľne uzdraví, ale u časti chorých (možno v závislosti od infekčnej nálože, imunity, pridružených ochorení) sa Covid uberá svojou cestou a môžte robiť čo len chcete, aj napriek liečbe, ktorá je viac empirická ako vedecká, môžte skončiť na umelej pľúcnej ventilácii či na ECMO, ktoré však bohužiaľ už veľmi často nepomôžu…

Ako sa z „hoaxu“ po mesiacoch vojny a státisícoch mŕtvych stáva PRAVDA

25.11.2023

Člen Verchovnej rasy Ukrajiny David Arachamija (a člen Zelenského strany „Sluha národa“ & absolvent Open University London) povedal pravdu ako prebiehali rokovania o mieri s Ruskom minulý rok: „Prišiel Johnson a povedal nebudú žiadne rokovania budete bojovať“. Čo ešte viac potrebujete aby ste pochopili že ide o vojnu NATO – hlavne USA a Veľkej [...]

✨ Zákaz dovozu diamantov z Ruska. To už Rusko nepredýcha : )

14.11.2023

EÚ 🇪🇺 uvažuje o zákaze dovozu diamantov z Ruska. To už Rusko a ani my nezvládneme 😁 Jedným z najväčších diamantových obchodných centier na svete sú belgické Antverpy 🇧🇪 (už od 14.storočia). Prím v tomto remesle v Antverpách hrajú po stáročia megaúspešní majstri svojho remesla – židovskí obchodníci. 🇸🇰 Slovensko sa v priebehu pár mesiacov od [...]

Slováci – otroci Európy?

22.10.2023

V porovnaní s ostatnými krajinami EÚ viac pracujeme a menej zarobíme. Štatistika – 11% Slovákov pracuje v noci (najviac v Európe, v Maďarsku 4,8%, Česku 2,2%, v Poľsku 2%), 14% pracuje v sobotu, 11% v nedeľu… A mzda? Veď viete. Pracujeme pre blahobyt obyvateľov západnej Európy, sme lacná pracovná sila pre ich stále rastúce zisky. Vzdelaných a šikovných [...]

Rusko, vojna na Ukrajine, vojaci, Doneck, Ukrajina, armáda, raketa

Pri táboráku zomrelo 12 ruských profesionálnych vojakov. Popravila ich vlastná strela

01.12.2023 11:00

Dvanásť ruských profesionálnych vojakov prišlo o život na cvičisku Kuzminskij v Rostovskej oblasti, susediacej s Ukrajinou.

Tomáš Taraba

Taraba: Koalícia sa dohodla na zmene zákona o Úrade na ochranu oznamovateľov

01.12.2023 10:20

Novela zákona pôjde na decembrovú schôdzu parlamentu v skrátenom legislatívnom konaní.

Jaroslav Polaček

Mesto Košice vstupuje do krízového režimu

01.12.2023 09:10, aktualizované: 09:32

Dôvodom je nepriaznivá finančná situácia.

Javier Milei

Argentína sa nepridá ku krajinám BRICS, budúci prezident význam združenia bagatelizoval

01.12.2023 08:37

Argentína sa na budúci rok nepridá do bloku rozvojových ekonomík BRICS, uviedla Diana Mondinová, ktorá má byť ministerkou zahraničných vecí.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 69
Celková čítanosť: 199918x
Priemerná čítanosť článkov: 2897x

Autor blogu

Kategórie