Ukrajine a Ukrajincom ani cent. Sú bohatí

Najbohatší Ukrajinec Rinat Achmetov celé desaťročia parazitujúci na skorumpovanom ukrajinskom režime a lacnej otrockej práci prostých (a možno i sprostých) obyčajných Ukrajincov si práve kúpil 5-poschodový byt v Monaku za 500 miliónov eur (vraj najdrahší byť na svete), už v minulosti si kúpil i jachtu za ďalších 500 miliónov eur (jachta Luminance, ročné náklady na jej údržbu sú „len“ 50 miliónov). Je i sponzorom nacistického pluku Azov. A odkiaľ má Rinat peniaze? Okrem baníctva, metalurgie zarába i na energetike (elektrárne, distribúcia elektriny – DTEK – najväčšia súkromná energetická spoločnosť na Ukrajine). Keď Rusi zbombardujú na Ukrajine elektráreň čo patrí Rinatovi, EÚ (a teda i my) posielame vrecia peňazí na obnovu elektrární, rozvodovej sústavy. A komu idú tieto peniažky? No predsa Rinatovi, on to opraví, možno desaťkrát drahšie – ale opraví (samozrejme „primeraný“ zisk na byt v Monaku s jachtu sa toleruje, zaplatiť musí i kamaráta Zelenského).

Vojna je pre Rinata i Volodymyra skvelá príležitosť nepredstaviteľne zbohatnúť.

 

A to je len jeden z mnohých Ukrajincov čo doma tróni na zlatom záchode, sú ich desiatky, stovky, tisíce extrémne bohatých Ukrajincov, ktorí si môžu doma tapetovať steny dolárovými bankovkami (nie hrivnami). Počnúc Tymošenkovou, Porošenkom a končiac všetkými priateľmi Zelenského. Šialené. A my sa im skladáme na „živobytie“, posielame pomoc, nenávratné pôžičky a oni nás opľujú, vydierajú a zastavía ropovod Družba. „Priatelia“ v núdzi.

 

Samozrejme že peniaze čo posielame (aj my sme Európska únia) skončia z veľkej časti práve vo vreckách ukrajinských miliardárov, odrobinky spadnú i k obyčajným Ukrajincom, chudobe, alebo lepšie povedané „spodine spoločnosti“. To sú chudobní dôchodcovia, invalidi a všetci tí chudobní čo nemali na to aby z Ukrajiny ušli. Väčšina životaschopných, mladých a trocha majetných Ukrajincov už z Ukrajiny dávno utiekla, mnohí síce ešte tancujú na námestiach ale už pokriky „Sláva Ukrajine“ sú čoraz menej počuteľné, do vojny nepôjdu, na Ukrajinu tiež nie, blahobyt v Európe nevymenia za stredovek na Ukrajine. Mali by sme sa zamyslieť kam nás vojna na Ukrajine ženie, pri jej vzniku a scenári samozrejme popri USA stála i Európa (presnejšie od reality odtrhnuté progresívne „elity“ v Bruseli) ale všetkému bude raz koniec. Aj Ukrajinu čaká koniec vojny, katastrofálny koniec, za ktorý ale zaplatíme i my všetci (samozrejme okrem ukrajinských miliardárov pijúcich drinky v Monaku s výhľadom na more).

 

Ak chcú Ukrajinci pokračovať vo vojne nech si ju platia. Samy. Počnúc Achmetovom, Zelenským a končiac ukrajinskými migrantami v Európe, povedzme „daň na vojnu“ ako súčasť povolenia na pobyt v EÚ. A neplatiči – smer východný front. Ak by si Ukrajinci mali platiť vojnu samy, zajtra by vojna skončila.

 

Ukrajina patrila po rozpade ZSSR k najpriemyselnejším postsovietskym republikám (ekonomická úroveň Ukrajiny bola v tom čase porovnateľná s Poľskom). A kam to dotiahla? Skorumpovaní politici, ktorých si naivní Ukrajinci stále dookola volili, ich doviedli do ekonomickej katastrofy, stagnácie a vojny. Ukrajinci si za svoju biedu môžu v prvom rade samy. Nie Rusko.

 

Ukrajina ako príklad skorumpovanej krajiny by mala byť mementom i pre Slovensko, ak politici stratia kontakt s realitou a záujmy oligarchov ale i „vladárov“ z Bruselu uprednostnia pred záujmami svojich občanov. Naša opozícia odtrhnutá od reality neponúka žiadne reálne riešenia, „lebo Fico“ je zúfalo málo. Koalícia prepojená s oligarchami (Penta, Agel…), presiaknutá korupciou už len dožíva, ešte sa posledný krát nabaliť a o rok Slovensko odovzdať neschopným Šimečkovcom a Igorovi aby sa potom opäť po ďalších voľbách mohol R. Fico vrátiť späť. Circulus vitiosus.

Camino de Santiago No. 1 

15.06.2026

Keďže pár ľudí zaujal môj krátky príspevok o ceste do Santiaga tak sa rozpíšem viac. Cesta ma naozaj zaujala, letné vylihovanie v rezortoch pri mori, či návštevy rušných metropol s rodinou sú fajn, ale… Ale hľadal som niečo autentické, pokojné, nové. Už dávno pred rokmi som videl dokument kde 8 chlapíkov rozhojdalo veľkú kadideľnicu „botafumeiro“ v [...]

Choďte sa prejsť – do Santiaga

14.06.2026

Skúste sa aspoň na chvíľu odstrihnúť od bežného pracovného života, od médií, politiky, od budúcnosti i od minulosti (existuje len prítomnosť). Neriešte HDP, vojny, transakčnú daň, Šimečkovu mamu, Ficovho syna a vôbec politikov (ste im ľahostajní), nepúšťajte si do svojej mysle negatívne správy, negatívnych ľudí, nezaťažujte sa hlúposťami a hlúpymi ľuďmi. [...]

Irán zvíťazil. Len to nehovorte nahlas.

08.04.2026

Po arogantných a primitívnych vyhrážkach Donalda Trumpa o zničení iránskej civilizácie a návratu Iránu do doby kamennej nám z neba padlo prímerie. Prímerie nadiktované Iránom, nie USA. To nie je výhra USA ale výhra Iránu. Aj keď sa bude Trump tváriť že vyhral, lebo on iba vyhráva, pravda je iná. USA prerušia bombardovanie Iránu, Izrael vraj ukončí bombardovanie [...]

Donecká oblasť, palivá, Reuters, NEPOUZIVAT

VIDEO: Natankovať v Donecku je umenie. Buď nič, alebo dlhé rady. Ukrajina udiera na citlivé miesta

16.06.2026 22:15

Ukrajinské útoky na rafinérie pociťujú vodiči v Doneckej oblasti, kontrolovanej Ruskom. Palivo buď nie je, alebo stoja v dlhých radoch.

trump

Trump aktivoval núdzový zákon. Obáva sa o obranu USA, domáca výroba zbraní naráža na limity

16.06.2026 22:07

Trump adresoval memorandum šéfovi Pentagónu Peteovi Hegsethovi. Udelil mu ním právomoci na dohody so súkromným sektorom pre rýchlejšiu výrobu zbraní.

Prešov, výstavba, vojenská nemocnica

Zvrat v kauze prešovskej nemocnice: Polícia rozbehla trestné stíhanie, na stavbe urobili obhliadku

16.06.2026 21:10, aktualizované: 21:20

Trestné stíhanie vedie krajský vyšetrovateľ odboru prešovskej kriminálnej polície.

hormuzský prieliv lode tankery ománsky záliv

Doprava v Hormuzskom prielive naďalej viazne, dnes ním preplávali len štyri lode

16.06.2026 20:20

Iránske ropné tankery po dosiahnutí dohody s USA však údajne obnovili plavbu.