Založ si blog

K detským pohotovostiam a návrhom ministerstva zdravotníctva ⚕️

⚕️ Rušenie detských pohotovostí je nesystémové. Detské pohotovosti sa nemôžu rušiť podľa aktuálneho počtu dostupných lekárov (15 lekárov na 1 pohotovosť), ktorí sú ochotní slúžiť ALE podľa počtu obyvateľov, počtu detí v regióne, podľa dopravnej dostupnosti… O rok môžu chýbať lekári aj v ostatných regiónoch, kde ešte pohotovosti zostanú… Vnímam to ako riešenie zo zúfalstva, ktoré môže nakoniec viesť k postupnému zániku ďalších pohotovostí…

👉 Príklad – v regióne Námestovo (okres s vysokou natalitou, 65.000 obyvateľov) rušia detskú pohotovosť a nechávajú ju v Trstenej a Dolnom Kubíne (okresy s 35.000, 38.000 obyvateľmi), ruší sa aj detská pohotovosť v ružomberskom okrese (60.000 obyvateľov), dochádzať sa bude do menšieho Dolného Kubína?

⚕️ Súkromní lekári odmietajú slúžiť lebo majú slušný príjem (3-4-5 tisíc €?), za službu dostanú možno 50€, to je demotivujúce, nepotrebujú to.

Ako ich motivovať?

1. Peniazmi – to je u v návrhu ministerstva, zvýšenie paušálnych platieb pohotovostiam o 35% 👍

2. Iné benefity? Bonusy od poisťovní?

⚕️Jednoznačne potrebujeme nových pediatrov ale i iných odborných lekárov a pochopiteľne i zdravotné sestry.

No.1 – Rezidentský program (s tým prichádza i ministerstvo 👍), štartovací balíček na ambulanciu (to už samosprávy aj robia), iná možnosť je aj zriaďovanie pediatrických ambulancii v rámci nemocníc, ktoré by popoludní slúžili ako pohotovosť (detské ambulancie v nemocniciach sú, zväčša špecializované, je ich ale málo, popoludní ale nefungujú) – obdobne napríklad lekári interných oddelení slúžia na urgentoch pre dospelých (a nielen do 22.00 ale do rána). Na zváženie je i potreba duplicity pohotovosti pre dospelých a 30 metrov vzdialeného urgentu (podľa mňa v menších aglomeráciách zbytočnosť).

🕣 Zmenou ordinačných hodín z 22 00 na 20.00hod. sa nič zásadnejšie nerieši, súkromní lekári slúžiaci pohotovosť pôjdu skôr spať a lekárom v nemocnici po 20.00 môžu pribudnúť pacienti, keďže aj v nemocniciach chýbajú lekári a zväčša slúžia po jednom môžu zvažovať odchod z nemocnice (lekári v nemocnici slúžia cca 4 -5 nočných služieb mesačne..), ak odídu do privátu zarobia viac a nemusia mať už nočné (iba sporadické pohotovosti do 20.00hod 🙂).

💶 Poplatky – zvýšenie – áno v prípade zneužitia pohotovosti či urgentu (opití, chronické ťažkosti – bolesti chrbta mesiac – pacient sa nevie dostať k neurologovi tak ide rovno na urgent aj o polnoci „na infúziu“), diagnózy kedy by pacienti platili viac sa dajú špecifikovať, iná otázka je keď pacient povie: „nemám peniaze“, čo potom – ešte pred vyšetrením by mal zaplatiť a potom by sa mu prípadne peniaze vrátili (?) ak by bol pacient prijatý alebo by nešlo o zneužitie urgentu, samozrejme pacienti privezení sanitkou RZP v ohrození života neplatia (súkromné polikliniky majú úvodný „cash“ už dávno – najprv zaplať „manipulačný“ poplatok 30€ a až potom sa na teba niekto pozrie 🤕).

Takže rušenie detských pohotovostí bez ďalších krokov zhorší zdravotnú starostlivosť… Za rok ani za dva to nepôjde. Pre korektnosť – tento problém nevznikol včera, je to výsledok ignorácie zdravotníctva posledných 20-30 rokov.

👍 Jediné dlhodobé riešenie – viac lekárov. A čo tak nová lekárska fakulta napríklad v Banskej Bystrici namiesto vojenských vrtuľníkov? Myslím že BB na to má kvalitné zázemie (je tam detská nemocnica, kardiocentrum…). Nepočúvajme bratislavské fakulty že sa to nedá, konkurencia je dobrá vec, nakoniec najlepšie hodnotená lekárska fakulta na Slovensku je v Martine, nie v Bratislave. Investícia do študentov medicíny sa vyplatí určite viac ako zbrane.

📆 Navrhovaný normatív práce na detských ambulanciách – 35 hodín týždenne 5 dní v týždni nemusí nakoniec prispieť k dostupnosti lekárskej starostlivosti – 👉 príklad – od pondelka do štvrtku môže mať lekár ordinačné hodiny od 7.00 do 15.00 (4 krát 8 hodín = 32 hodín) a v piatok na ambulancii sedí už len zdravotná sestra od 7.00 do 10.00 (3 hodiny.. napríklad -poradenstvo), pediatra – lekára už v ambulancii pacient v piatok nenájde a pacient s problémami ide následne popoludní na pohotovosť, na zváženie by tam mala byť podmienka aby bol na ambulancii každý deň v týždni fyzicky prítomný lekár aspoň 5-6 hodín, zostávajúce hodiny nech si rozdelí na dní kedy chce. Na druhej strane treba povedať – pre absolútny nedostatok lekárov si pravidlá budú určovať lekári, nie ministerstvo, lekári budú mať posledné slovo, majú totiž navrch, lebo štát roky ignoroval dlhodobejšiu personálnu stratégiu v zdravotníctve.

📄Zrušenie lekárskych potvrdení pre deti pred lyžiarskym výcvikom, táborom – OK, sú naozaj zbytočné.. (Keď idete s deťmi na lyžovačku tiež nechodíte predtým po potvrdenie k pediatrovi).

👉 Podporné aktivity pre rodičov – súhlas, ľudia sú schopní prísť na pohotovosť aj s nádchou. Už dnes majú pediatri pred ambulanciami obrazovky kde dookola bežia informácie o bežných ochoreniach – hnačky, teplota, čo robiť, kedy podať liek, kedy konzultovať lekára. Cez telefón sa síce zle pacient lieči, ale skúsený lekár vie čo hovorí.

Prosím vás spoluobčania, dôverujte lekárom, roky štúdia a praxe nemôžte ignorovať po prečítaní nejakého článku na internete či Facebooku 👍.

I my sme pochopiteľne omylní ale verte mi medicíne rozumieme viac ako facebookoví influenceri.

♥️ Ďakujem ak ste si to prečítali až do konca, sú to moje osobné názory – nie som expert na zdravotníctvo, som len radový lekár.

Ako sa z „hoaxu“ po mesiacoch vojny a státisícoch mŕtvych stáva PRAVDA

25.11.2023

Člen Verchovnej rasy Ukrajiny David Arachamija (a člen Zelenského strany „Sluha národa“ & absolvent Open University London) povedal pravdu ako prebiehali rokovania o mieri s Ruskom minulý rok: „Prišiel Johnson a povedal nebudú žiadne rokovania budete bojovať“. Čo ešte viac potrebujete aby ste pochopili že ide o vojnu NATO – hlavne USA a Veľkej [...]

✨ Zákaz dovozu diamantov z Ruska. To už Rusko nepredýcha : )

14.11.2023

EÚ 🇪🇺 uvažuje o zákaze dovozu diamantov z Ruska. To už Rusko a ani my nezvládneme 😁 Jedným z najväčších diamantových obchodných centier na svete sú belgické Antverpy 🇧🇪 (už od 14.storočia). Prím v tomto remesle v Antverpách hrajú po stáročia megaúspešní majstri svojho remesla – židovskí obchodníci. 🇸🇰 Slovensko sa v priebehu pár mesiacov od [...]

Slováci – otroci Európy?

22.10.2023

V porovnaní s ostatnými krajinami EÚ viac pracujeme a menej zarobíme. Štatistika – 11% Slovákov pracuje v noci (najviac v Európe, v Maďarsku 4,8%, Česku 2,2%, v Poľsku 2%), 14% pracuje v sobotu, 11% v nedeľu… A mzda? Veď viete. Pracujeme pre blahobyt obyvateľov západnej Európy, sme lacná pracovná sila pre ich stále rastúce zisky. Vzdelaných a šikovných [...]

Mateusz Morawiecki

Morawieckého vláda nezískala dôveru poľského parlamentu

11.12.2023 16:29, aktualizované: 16:40

Vláda poľského premiéra Mateusza Morawieckého v pondelkovom hlasovaní nezískala dôveru dolnej komory parlamentu.

Žilinka

Žilinka kritizuje novelu o oznamovateľoch, Pellegriniho upozornil na retroaktivitu

11.12.2023 16:26

Návrh podľa generálneho prokurátora zásadným spôsobom porušuje princíp právnej istoty a princíp ústavnosti.

kamión

Autodopravcovia zablokovali hraničný priechod Vyšné Nemecké pre kamióny z Ukrajiny

11.12.2023 16:19

Slovenskí dopravcovia cítia ohrozenie zo strany lacnej konkurencie z Ukrajiny.

wizz air lietadlo

Lietadlo z londýnskeho Lutonu nevedelo pristáť. Nad Košicami krúžilo dve hodiny

11.12.2023 16:08

Cestujúci boli vo vzduchu vyše štyri hodiny.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 69
Celková čítanosť: 200627x
Priemerná čítanosť článkov: 2908x

Autor blogu

Kategórie