Založ si blog

Ako nám (ne)obyčajní ľudia cez rozum prešli. ..   (aj v zdravotníctve môžete byť v zisku – ak ste na správnej strane)

Ako byť v zdravotníctve navždy ziskový? Čo tak prijať zákon a zabezpečiť si dobré financovanie zdravotníckeho zariadenia, ideálne obísť DRG systém a stanoviť si pevné sadzby napríklad za hospitalizáciu? Aké jednoduché. 

Vyše desaťročie budujeme DRG systém, stále nedostatočne funkčný, podstatou tohto systému majú byť adekvátne platby za konkrétnu hospitalizáciu so zohľadnením náročnosti či komplikácii diagnostických a liečebných postupov atď. Nikdy som v DRG v podmienkach Slovenska neveril. Pri prakticky rovnakom rozpočte zdravotníctva, náraste nákladov a nekonečných každoročných stratách nemocníc, predsa nemožno platiť viac za hospitalizačné prípady ak máte stále tie isté „peniaze“, to je predsa zákon zachovania hmoty, či nie?

A tu si niekto zmyslí vytvorenie oddelenia paliatívnej medicíny. Súhlasím, je dobré mať na Slovensku oddelenie, kde končia terminálne stavy – pacienti, ktorých nemožno vyliečiť, možno im však pomôcť zmierniť utrpenie, bolesť, poskytnúť ošetrovateľskú starostlivosť atď.. Doteraz túto funkciu plnili prevažne interné oddelenia, doliečovacie oddelenia, či liečebne pre dlhodobo chorých…

Platby za hospitalizácie na týchto „internistických“ oddeleniach sú rôzne so zohľadnením prijímacej diagnózy, pridružených ochorení, komplikácii, výkonov atď. Náklady sú zväčša väčšie ako reálna platba od poisťovne, preto sú tieto oddelenia prakticky stále v strate.

Ako vybudovať ziskové oddelenie? Obídeme DRG systém, stanovíme si fixné platby, bez zohľadnenia konkrétnych výkonov a sme v zisku. Geniálne.

A na scénu prichádzajú priaznivci OĽaNO a s priateľmi pripravia zákon o paliatívnej medicíne (tlač 977) s konkrétnou platbou za lôžkodeň, t.j. presná fixná platba za každý deň hospitalizácie- od 1.6.2022 237 eur/lôžkodeň, od 1.1.2023 251 eur/lôžkodeň, od 1.1.2024 266 eur/lôžkodeň. Poviete si že je to v poriadku, áno je to dobrá platba – aj na pokrytie nákladov, platov, odmien zdravotníkov, tvorbu zisku, podľa môjho názoru je to hlavne dobrý lobing istej záujmovej skupiny.  Má to však jeden háčik priatelia, okrem paliatívnych oddelení máme v nemocniciach predsa i iné oddelenia, prečo i tam nezavedieme fixné platby za lôžkodeň?? Za pacienta ležiaceho na paliatívnom oddelení (v terminálnom štádiu ochorenia) napríklad 12 dní dostane oddelenie už od júna 2844 eur!  Ešte raz – ide o pacienta v konečnom štádiu ochorenia, u týchto pacientov sa nerobia zväčša extra drahé výkony, ani náročná diagnostika.

Za 12 dní hospitalizácie na akútnom lôžku interného oddelenia, či dokonca na Jednotke intenzívnej starostlivosti takúto sumu od poisťovne dostanete len výnimočne. Podobne to platí i pre chirurgické odbory. Návrh zákona mi preto príde ako neférový voči ostatným nemocničným oddeleniam.             Pocit, že si niekto chce utrhnúť kus koláča pre seba a svoj odbor nehľadiac na ostatných, nebude len pocit, ale reálny fakt.

Na zdravotníckom výbore návrh zákona obhajovala šéfka katedry Paliatívnej medicíny a primárka oddelenia paliatívnej medicíny v Bratislave p. MUDr. Škripeková, mimochodom manželka bývalého europoslanca za OĽaNO p. Škripeka, súčasného asistenta poslankyne p. MUDr. Záborskej.

Veci na svete sa nedejú náhodne, tak je to i so zákonmi…

„Politikom sa neverí, politici sa kontrolujú. Verí sa v Boha, verí sa v prírodu, verí sa v krásu, verí sa v myšlienku, ideu. V politika sa neverí a kto v neho verí je idiot!“ Karel Kryl.

Slovenské zbrane zabíjajú obyvateľov Donbasu Sme vo vojne s Ruskou federáciou?

25.01.2023

Pri ostreľovaní Donecka ukrajinskou armádou bola v decembri 2022 zabitá Mária Pirogová, poslankyňa a humanitárna pracovníčka v Donecku. Aktuálne informácie* hovoria že bola zabitá muníciou, raketou zo SLOVENSKA. Rozhodne nebola vojenským cieľom, ani nebola na nesprávnom mieste v nesprávny čas, bola doma, na ulici vo svojom meste… Obyvatelia Donecka chcú byť súčasťou [...]

Zelenského sluhovia národa už z Ukrajiny neutečú

24.01.2023

Západ celé roky prehliadal diskrimináciu a zabíjanie ruskojazyčných obyvateľov juhovýchodnej Ukrajiny a súčasne pokrytecky ignoroval obrovskú korupciu v krajine na okraji. Západu i komikovi Ze sa teraz rúca domček k kariet zvaný Ukrajina, nefunkčný, skorumpovaný, neperspektivny. Padajú hlavy sluhov národa, korupcia na každom kroku – to je UkRuina. Osudný výlet [...]

Ako Mgr. Igor Matovič problémy v zdravotníctve (ne)vyriešil

20.08.2022

Milí priatelia, Po nekonečnom čakaní riešenia stavu nášho zdravotníctva som napäto očakával čo nám Mgr. Igor Matovič ako minister financií a súčasne zastupujúci premiér a tieňový minister zdravotníctva predstaví ako riešenie krízy v zdravotníctve… Rád by som zhrnul môj názor na predložené návrhy – po 10 mesiacoch rokovania alebo skôr nerokovania [...]

Ronlad McDonald House Charities, n.o.

Ronald McDonald House Charities, n.o.

03.02.2023 22:21

RMHC zlepšuje podmienky hospitalizácie pre vážne choré deti a ich rodiny v slovenských nemocniciach od roku 2003 rekonštrukciami a nákupom vybavenia.

dve percentá dane, Pravda, 2%

Vinohradnícky spolok Kozárovce

03.02.2023 22:18

Sme združenie malých a hobby vinárov a nadšených vinohradníkov v obci Kozárovce fungujúce od roku 2010.

Europolis collegium, o.z.

Europolis collegium, o.z.

03.02.2023 22:11

Sme občianske združenie, ktoré vzniklo v roku 2012 za účelom rozvoja kultúrneho potenciálu šarišského regiónu a to prostredníctvom šírenia ľudovej hudby.

dve percentá dane, Pravda, 2%

Alej na Prameni

03.02.2023 22:07

Vysádzame zelenú oázu - lipovú alej, desiatky jedlých krov, trvalky, lúku, založili sme včelnicu. Realizujeme workshopy s prírodnou tematikou, pikniky, koncerty.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 46
Celková čítanosť: 129746x
Priemerná čítanosť článkov: 2821x

Autor blogu

Kategórie