Založ si blog

Stanú sa z Ukrajincov Kurdi?

Národ bez vlastného štátu? Na prvý pohľad bulvárny nadpis ale nie až tak nereálny. O Kurdoch vieme že je to veľký národ, ktorý nemá svoj vlastný štát. Môžu tak skončiť Ukrajinci? Poľský prezident Duda už teraz blúzni o akomsi jednom štáte – „konfederácii“ s Ukrajincami. Poliaci čoraz viac poškuľujú po Ľvove (historicky poľsko-židovskom meste, 30. roky XX st.- 64% Poliaci, 24% Židia). Niektorí Ukrajinci sa vo Ľvove zbavujú nehnuteľností v centre mesta pre obavy že môže dôjsť k reštitúciam a k historickým budovám sa dostanú ich pôvodní majitelia (spred 2. svet. vojny), ak teda žijú ešte ich príbuzní. Západ Ukrajiny je tak naklonený k Poľsku i s vidinou európskej perspektívy (nie nadarmo Poliaci prijímali Ukrajincov v miliónoch, bolo to cieľavedomé). Poliakov a Ukrajincov nedrží pokope ich vzájomná láska ale nenávisť k Rusku (naoko si zatiaľ odpustili i masakre vo Volyni). 

 

Časť juhovýchodnej Ukrajiny je už pod vplyvom Ruska, oblasť bohatá aj keď teraz poriadne zničená, zavádza sa tam rubeľ, v školách ruské osnovy, blúzneniam komika Ze že znova obsadí Donbas i Krym neverí nik (ani on sám), bojového ducha ukrajinskej armády ale musí udržiavať i klamstvami.

 

Zostáva stred Ukrajiny – okolie Kyjeva, vnútrozemie, verím že aspoň táto oblasť si zachová ukrajinskú štátnosť, dúfam však že nie ako protektorát USA na štýl Kosova s americkými vojenskými základňami, to by asi susedovi opäť prekážalo a konflikt by bol znova neodvratný, potom by sa skutočne Ukrajinci mohli „stať“ Kurdmi, národom bez vlastného štátu.

 

Milióny Ukrajincov roztrúsených po celom svete, no hlavne v Európe, bohužiaľ nevidí svoju budúcnosť vo vojnou zničenej, rozkradnutej, skorumpovanej, navonok chudobnej Ukrajine (event. Okrajine čo z nej zostane). Neľahká voľba. Vojnu na Ukrajine nemôžu úplne prehrať Rusi, Ukrajinci bohužiaľ áno. Nech budú mať Ukrajinci plne sklady zbraní zo západu, každý deň vojny znamená stovky či tisícky mŕtvych, vdov, sirôt.. Mlynček na mäso; do posledného Ukrajinca, akoby na ich životoch nikomu nezáležalo… Ukrajinci naďalej húževnato zastupujú USA vo vojne s Ruskom. Západ sa spolieha na oslabenie, prevrat v Rusku, či dokonca na smrť Putina. Ani tieto okolnosti či sankcie však politiku Ruska nezmenia. Je neskoro, diplomacia pred konfliktom zlyhala, no i teraz slúži len hlúpej propagande.

 

Napriek silným rečiam EÚ sa Ukrajina stáva čoraz väčšou príťažou pre Európu, Európa stráca lacné energetické suroviny z Ruska, posiela miliardy eur do čiernej diery na Ukrajine, nadšenie a vítanie migrantov z Ukrajiny pozvoľňuje. Bulhari sa už snažia vyhnať ukrajinských migrantov (cca 90.000) z hotelov na pobreží, kšeft je kšeft… Ukrajincom sa pochopiteľne od mora nechce (však sa blíži leto) a Ukrajina perspektívne more ani nebude mať. USA už nemá chuť posielať zbrane, ktoré by zasiahli Rusko… Zelenského hrdinov z Mariupoľa, ktorých excelentne „evakuoval“ čaká v Rusku súd a možno i trest smrti…

 

Ukrajina potrebuje mier, už bolo dosť komika (veď i my na Slovensku dobre vidíme keď sa k moci dostane egocentrický mánický „šašo“).

Keď Pravda nevidí pravdu

10.05.2023

Každý deň musia v mainstreame vyjsť minimálne jeden až dva protiruské články. Často sú však články zavádzajúce a neprenikajú hlbšie do problematiky (veď prečo, stačí si kopnúť…). Zavádzajúci článok v Pravde píše o krajinách ktoré ďalej dovážajú fosílne paliva z Ruska a tým podporujú vojnu – Slovensko je hneď na piatej priečke, druhé miesto [...]

Deň víťazstva nad fašizmom alebo deň víťazstva propagandy USA?

08.05.2023

Dnes si pripomíname víťazstvo nad fašizmom, aspoň tak je to napísané v kalendári. Víťazstvo na ktorom má najväčšiu zásluhu Červená armáda, to je historický fakt – národy Sovietskeho zväzu v najväčšej miere a s najväčšími obeťami porazili Hitlera. Bez sovietskych obetí by dejiny Európy i Slovenska prebiehali veľmi pravdepodobne úplne inak. Niekto môže [...]

Sankcie, sankcie a čo ďalej ?

24.04.2023

Hlavnou úlohou sankcií „demokratického“ sveta je v prvom rade znepríjemniť život bežným obyvateľom krajiny, vyvolať negatívne emócie a postaviť obyvateľov krajiny voči vláde, vládnucej triede, samozrejme „demokratický“ svet má už prichystanú a dobre zaplatenú politickú opozíciu, ktorá je pripravená prevziať moc a plniť príkazy svojich [...]

pratasevič Sofja Sapegová

Lukašenko omilostil Rusku Sapegovú zadržanú v máji 2021 s novinárom Pratasevičom

07.06.2023 22:50

Ramana Prataseviča omilostili v máji tohto roku.

140416a-004

Exšéf NATO Rasmussen: Ak Kyjev nedostane jasné záruky, Poliaci aj ďalší môžu poslať vojakov na Ukrajinu

07.06.2023 22:30

Bývalý šéf NATO Anders Rasmussen varuje, že ak Kyjev nedostane na summite NATO vo Vilniuse konkrétne záruky, situácia môže eskalovať.

pavel horňák

Zomrel marketingový expert a profesor Pavel Horňák

07.06.2023 21:31

Vedúci Katedry marketingovej komunikácie Univerzity Komenského v Bratislave Pavel Horňák zomrel vo veku 70 rokov.

priehrada Kachovka

Nahráva zničenie priehrady Kachovka viac Rusom alebo Ukrajincom? Názory odborníkov sa rozchádzajú

07.06.2023 19:00

Stojím si za tým, že zničenie vodnej priehrady Kachovka hrá viac do karát Ukrajincom ako Rusom, hovorí v podcaste denníka Pravda analytik Zdeněk Kríž.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 56
Celková čítanosť: 161094x
Priemerná čítanosť článkov: 2877x

Autor blogu

Kategórie