Založ si blog

Zdravotníctvo – sestry verzus lekári

Pracoval niekto z „odborníkov“ na zdravotníctvo naozaj v zdravotníctve?

Keď čítam komentáre k nášmu zdravotníctvu tak mám pocit že títo ľudia absolútne nevedia o čom hovoria.

Teraz sa pretriasa téma nedostatku sestier a zvýšenie ich kompetencií. Nedostatok sestier je samozrejme realita ale keď sa niekto vyjadruje ku zvýšení ich kompetencií, tak je to len znôška abstraktných nejasných vyjadrení, nič konkrétne.

😄 Vojáku Kefalíne a co jsi představujete pod pojmem zvýšení kompetence?

 

✔️ Písanie receptov? Samozrejme, nevidím problém, lekár indikuje liečbu a sestra môže napísať i opakovaný e-recept, potrebuje však na to špeciálnu kartu na prihlásenie do systému, vloženie karty do čítačky, zadanie kódu, v podstate žiadny problém. Túto kartu má teraz iba lekár, môže ju však sestre požičať a je to vybavené, už teraz sa to deje, ak lekár dôveruje sestre a môže sa na ňu spoľahnúť, neviem či je to legálne ale zodpovednosť má nakoniec lekár. V podstate i dnes lekári aj bez príslušnej atestácie píšu recepty na kódy iných lekárov, je to o dôvere, že dodržiavajú napríklad preskribčné obmedzenia atď. aby „majiteľ“ pečiatky nemal problémy s poisťovňou.

 

✔️ Väčšia kontrola pacientov i liečby zo strany zdravotných sestier? Veď to robia, píšu svoju ošetrovateľskú anamnézu, informujú lekára o zmene zdravotného stavu, sú pri resuscitácii, samy ju i môžu začať, môžu upraviť liečbu po dohovore s lekárom atď. Nakoniec sestry, ktoré pracujú na jednom oddelení vedia o pacientovi viac ako lekár čo sa tam objaví len v službe raz za týždeň. Sestry i teraz obsluhujú zložité prístroje – dialýzu, umelú pľúcnu ventiláciu atď. Do istej miery nateraz (ilegálne) podávajú i liečbu, transfúzie, vypisujú žiadanky na vyšetrenia, informované súhlasy atď. (toto by sa mohlo zlegálniť, napríklad pri podaní transfúzie naozaj nemusí stáť lekár, stačí vzdelaná sestra)

 

✔️ Pod pojmom zvýšenie kompetencií by sme si mohli predstaviť vyšetrenie pacienta a zváženie či má pacienta hneď vyšetriť lekár alebo za ktorým lekárom pacienta poslať, ak má sestra skúsenosti, dostatočnú prax, tak to zvláda už i teraz. Každý omyl, zlé zhodnotenie zdravotného stavu pacienta tak bude na zodpovednosti sestry. Samozrejme, všetci sme omylní. Sestra so skúsenosťami môže byť lepším diagnostikom ako 80-ročný lekár či lekár pod vplyvom… aj to sa stáva.

 

✔️ Ku kompetenciám patrí i vyššia zodpovednosť a to môže byť problém. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou vám dá pokutu ak v zdravotnej dokumentácii nedáte k ordinácii pečiatku a podpis. Zodpovednosť prináša strach. Teraz sú zväčša Úradom pranierovaní lekári, pri väčších kompetenciách prídu na rad i sestry.

 

✔️ Ak komora sestier hovorí o zvýšení kompetencií tak nech hovorí konkrétne. A samozrejme vyššie mzdové ohodnotenie súvisí priamo s kompetenciami i zodpovednosťou.

 

✔️ A ešte ku školám, v socializme stačilo 4-ročné štúdium, aby sme mali schopnú a zručnú sestru, teraz po 4 rokoch vyrábame praktické sestry, ktoré majú ešte menšie kompetencie ako v minulosti, ak chcú byť zdravotné sestry skutočne sestrami bez prívlastku „praktické“ musia ešte študovať na vysokej škole 3 či 5 rokov. Absurdné. Za zdravotnú sestru študujete dlhšie za lekára 😐 (medicína 6 rokov, sestra 7 či 9 rokov). Otázne je či potrebujeme toľko štúdia. Osobne mám pocit že socialistické sestry so 4-ročnou strednou školou boli po praktickej stránke lepšie pripravené ako terajšie vysokoškoláčky.👎 Zdravotná škola bola v minulosti výberovou, teraz sú fakulty ošetrovateľstva podobne ako mnohé iné vysoké školy dobrým kšeftom💰 (veď vieme ako študovali mnohí naši politici – odborníci na tých „dedinských“ vysokých školách). Za úvahu by stálo vytvoriť jednu koncepciu zdravotnej sestry, možno 5-ročné stredoškolské štúdium.bez zbytočného naťahovania štúdia na 7 či 9 rokov.

 

E-mail od teroristov

08.05.2024

E-mail od teroristov: „Mudžahedíni vo vašich mestách vás zabijú, nech ste kdekoľvek. V areáli školy je bomba. Bolestivý koniec vás postihne. Bojovníci prišli s dobrým cieľom. Priniesť islam k vám. Koniec koncov spása je v islame a nie vo vašich falošných náboženstvách. Keď naši bratia utekali z režimu, uzavreli ste hranice. Mysleli ste si, že vás to zachráni [...]

Teroristické poplachy na Slovensku? Ach, to Rusko.

07.05.2024

Poplašné správy do slovenských škôl od údajných islamistov z ruskej adresy mohol zaslať jedine čečenský vodca Kadyrov, čoskoro to v denníku N odhalí Jaroslav Naď a Šimečka. A Zuzana to bude vnímať citlivo. Čechov nedávno „osvietilo“ a bez akýchkoľvek zverejnených dôkazov rozhodli že muniční sklad vo Vrběticiach odpálili Rusi. Možno sám Putin na [...]

Máte už svoj atómový kryt? ☢️

20.04.2024

O vojne medzi Ruskom a NATO sa už otvorene píše v mainstreame. A nie len o konvenčnej vojne ale rovno o nukleárnej vojne. V Pravde nedávno uverejnili video: „Ako vystrašiť Rusov? Stihačkou F-35 a atómovou bombou B61-12“, v podobnom duchu bol uverejnený článok o krajinách v ktorých možno prežiť nukleárny konflikt (Grónsko, Tuvalu, Island, Čile, Nový [...]

britský parlament

Už 76 britských konzervatívnych poslancov oznámilo, že nebudú opätovne kandidovať

24.05.2024 23:38

Ide o najvyšší počet odchádzajúcich poslancov od parlamentných volieb v roku 1997.

covid, koronavírus, obete, pandémia

Pandémia covidu skrátila priemernú dĺžku života o takmer dva roky

24.05.2024 23:15

Pandémia tak vymazala približne desaťročný pokrok v tejto oblasti, oznámila Svetová zdravotnícka organizácia.

párty, techno, nočný život, mládež

„Nemecko pre Nemcov, cudzinci preč.“ Ľudia skandovali na párty rasistické heslá, video vyvolalo pobúrenie

24.05.2024 22:27

Nemecký kancelár Olaf Scholz v piatok označil video za "nechutné".

Maďarsko Dunaj lode zrážka

Maďarská polícia našla piatu obeť sobotňajšej zrážky lodí, hľadajú ešte dvoch

24.05.2024 22:08

Kapitána výletnej lode, ktorý je českým občanom s bydliskom na Slovensku, zadržala polícia a vypočula ako podozrivého.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 76
Celková čítanosť: 222424x
Priemerná čítanosť článkov: 2927x

Autor blogu

Kategórie