Zdravotníctvo – sestry verzus lekári

Pracoval niekto z „odborníkov“ na zdravotníctvo naozaj v zdravotníctve?

Keď čítam komentáre k nášmu zdravotníctvu tak mám pocit že títo ľudia absolútne nevedia o čom hovoria.

Teraz sa pretriasa téma nedostatku sestier a zvýšenie ich kompetencií. Nedostatok sestier je samozrejme realita ale keď sa niekto vyjadruje ku zvýšení ich kompetencií, tak je to len znôška abstraktných nejasných vyjadrení, nič konkrétne.

😄 Vojáku Kefalíne a co jsi představujete pod pojmem zvýšení kompetence?

 

✔️ Písanie receptov? Samozrejme, nevidím problém, lekár indikuje liečbu a sestra môže napísať i opakovaný e-recept, potrebuje však na to špeciálnu kartu na prihlásenie do systému, vloženie karty do čítačky, zadanie kódu, v podstate žiadny problém. Túto kartu má teraz iba lekár, môže ju však sestre požičať a je to vybavené, už teraz sa to deje, ak lekár dôveruje sestre a môže sa na ňu spoľahnúť, neviem či je to legálne ale zodpovednosť má nakoniec lekár. V podstate i dnes lekári aj bez príslušnej atestácie píšu recepty na kódy iných lekárov, je to o dôvere, že dodržiavajú napríklad preskribčné obmedzenia atď. aby „majiteľ“ pečiatky nemal problémy s poisťovňou.

 

✔️ Väčšia kontrola pacientov i liečby zo strany zdravotných sestier? Veď to robia, píšu svoju ošetrovateľskú anamnézu, informujú lekára o zmene zdravotného stavu, sú pri resuscitácii, samy ju i môžu začať, môžu upraviť liečbu po dohovore s lekárom atď. Nakoniec sestry, ktoré pracujú na jednom oddelení vedia o pacientovi viac ako lekár čo sa tam objaví len v službe raz za týždeň. Sestry i teraz obsluhujú zložité prístroje – dialýzu, umelú pľúcnu ventiláciu atď. Do istej miery nateraz (ilegálne) podávajú i liečbu, transfúzie, vypisujú žiadanky na vyšetrenia, informované súhlasy atď. (toto by sa mohlo zlegálniť, napríklad pri podaní transfúzie naozaj nemusí stáť lekár, stačí vzdelaná sestra)

 

✔️ Pod pojmom zvýšenie kompetencií by sme si mohli predstaviť vyšetrenie pacienta a zváženie či má pacienta hneď vyšetriť lekár alebo za ktorým lekárom pacienta poslať, ak má sestra skúsenosti, dostatočnú prax, tak to zvláda už i teraz. Každý omyl, zlé zhodnotenie zdravotného stavu pacienta tak bude na zodpovednosti sestry. Samozrejme, všetci sme omylní. Sestra so skúsenosťami môže byť lepším diagnostikom ako 80-ročný lekár či lekár pod vplyvom… aj to sa stáva.

 

✔️ Ku kompetenciám patrí i vyššia zodpovednosť a to môže byť problém. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou vám dá pokutu ak v zdravotnej dokumentácii nedáte k ordinácii pečiatku a podpis. Zodpovednosť prináša strach. Teraz sú zväčša Úradom pranierovaní lekári, pri väčších kompetenciách prídu na rad i sestry.

 

✔️ Ak komora sestier hovorí o zvýšení kompetencií tak nech hovorí konkrétne. A samozrejme vyššie mzdové ohodnotenie súvisí priamo s kompetenciami i zodpovednosťou.

 

✔️ A ešte ku školám, v socializme stačilo 4-ročné štúdium, aby sme mali schopnú a zručnú sestru, teraz po 4 rokoch vyrábame praktické sestry, ktoré majú ešte menšie kompetencie ako v minulosti, ak chcú byť zdravotné sestry skutočne sestrami bez prívlastku „praktické“ musia ešte študovať na vysokej škole 3 či 5 rokov. Absurdné. Za zdravotnú sestru študujete dlhšie za lekára 😐 (medicína 6 rokov, sestra 7 či 9 rokov). Otázne je či potrebujeme toľko štúdia. Osobne mám pocit že socialistické sestry so 4-ročnou strednou školou boli po praktickej stránke lepšie pripravené ako terajšie vysokoškoláčky.👎 Zdravotná škola bola v minulosti výberovou, teraz sú fakulty ošetrovateľstva podobne ako mnohé iné vysoké školy dobrým kšeftom💰 (veď vieme ako študovali mnohí naši politici – odborníci na tých „dedinských“ vysokých školách). Za úvahu by stálo vytvoriť jednu koncepciu zdravotnej sestry, možno 5-ročné stredoškolské štúdium.bez zbytočného naťahovania štúdia na 7 či 9 rokov.

 

Camino de Santiago No. 1 

15.06.2026

Keďže pár ľudí zaujal môj krátky príspevok o ceste do Santiaga tak sa rozpíšem viac. Cesta ma naozaj zaujala, letné vylihovanie v rezortoch pri mori, či návštevy rušných metropol s rodinou sú fajn, ale… Ale hľadal som niečo autentické, pokojné, nové. Už dávno pred rokmi som videl dokument kde 8 chlapíkov rozhojdalo veľkú kadideľnicu „botafumeiro“ v [...]

Choďte sa prejsť – do Santiaga

14.06.2026

Skúste sa aspoň na chvíľu odstrihnúť od bežného pracovného života, od médií, politiky, od budúcnosti i od minulosti (existuje len prítomnosť). Neriešte HDP, vojny, transakčnú daň, Šimečkovu mamu, Ficovho syna a vôbec politikov (ste im ľahostajní), nepúšťajte si do svojej mysle negatívne správy, negatívnych ľudí, nezaťažujte sa hlúposťami a hlúpymi ľuďmi. [...]

Ukrajine a Ukrajincom ani cent. Sú bohatí

22.04.2026

Najbohatší Ukrajinec Rinat Achmetov celé desaťročia parazitujúci na skorumpovanom ukrajinskom režime a lacnej otrockej práci prostých (a možno i sprostých) obyčajných Ukrajincov si práve kúpil 5-poschodový byt v Monaku za 500 miliónov eur (vraj najdrahší byť na svete), už v minulosti si kúpil i jachtu za ďalších 500 miliónov eur (jachta Luminance, ročné náklady na jej [...]

ukrajinsky Suchoj Su-25

Na Ukrajine sa zrútil bombardér, zahynuli dvaja ľudia

16.06.2026 22:53

Pri nehode zomrel pilot aj navigátor.

Donecká oblasť, palivá, Reuters, NEPOUZIVAT

VIDEO: Natankovať v Donecku je umenie. Buď nič, alebo dlhé rady. Ukrajina udiera na citlivé miesta

16.06.2026 22:15

Ukrajinské útoky na rafinérie pociťujú vodiči v Doneckej oblasti, kontrolovanej Ruskom. Palivo buď nie je, alebo stoja v dlhých radoch.

trump

Trump aktivoval núdzový zákon. Obáva sa o obranu USA, domáca výroba zbraní naráža na limity

16.06.2026 22:07

Trump adresoval memorandum šéfovi Pentagónu Peteovi Hegsethovi. Udelil mu ním právomoci na dohody so súkromným sektorom pre rýchlejšiu výrobu zbraní.

Prešov, výstavba, vojenská nemocnica

Zvrat v kauze prešovskej nemocnice: Polícia rozbehla trestné stíhanie, na stavbe urobili obhliadku

16.06.2026 21:10, aktualizované: 21:20

Trestné stíhanie vedie krajský vyšetrovateľ odboru prešovskej kriminálnej polície.