USA rozpútali ďalšiu vojnu na Blízkom východe.

USA rozpútali ďalšiu vojnu na Blízkom východe. Dúfam že nie poslednú pre obyvateľov tejto planéty.

Vojna Izraela proti Iránu má už ďalšieho oficiálneho agresora – USA. Samozrejme USA spolupracali s Izraelom už na začiatku izraelského útoku na Irán. Teraz sa ale USA oficiálne priznali k vojne, Trump údajne zničil všetky jadrové projekty v Iráne a dodal že Irán čaká mier alebo tragédia… O akom mieri hovorí? O mieri nanútenom Izraelom a USA? Ach tá paralela a dvojitý meter, Ruskom nanútený mier na Ukrajine je neprijateľný, USrahellom nanútený mier Iránu je správny. Nanútený mier v ktorom budú Iránu vládnuť Izrael a USA? Myslia taký mierový plán aký USA „realizovali“ v Iraku, Sýrii, Afganistane, Líbyi? Sám Irán proti koalícii USA – Izrael a de facto plus NATO (teda i Slovensko) je veľmi slabý protivník. Pokiaľ je skutočne sám. Je však Irán osamotený? A čo spolupráca s Čínou a Ruskom?

Hlavy v Iráne musia vychladnúť a potom odpovedať, rétorika Iránu o veľkom a malom satanovi (USA a Izrael) sa stala realitou. Možno bude lepšie pre Irán chvíľu neodpovedať, mlčať, možno že už Irán ani nemá s čím viesť skutočný boj proti najsilnejším armádam sveta.

Odpoveď Iránu môže byť asymetrická (na protiútok jednoducho nemá) a môže prísť s väčším časovým odstupom. Ponúkajú sa teroristické operácie všade vo svete proti USA a Izraelu. No samotné teroristické akcie by mohli byť nakoniec kontraproduktívne a ešte viac by posilnili vplyv amerických jastrabov, ktorí by mali argument na ešte rozsiahlejšie útoky voči Iránu. Ak však USA bude chcieť väčšiu vojnu tak si dôvod vždy nájde, ak teroristické útoky proti USA nezorganizuje samotný Irán, tak si ich USA pod falošnou zástavou zorganizujú samy proti sebe. Irán nemá veľa reálnych spojencov ani medzi susedmi, ani v moslimskom svete. Väčšina moslimských krajín s vyše miliardou ľudí sa úplne podriadili diktátu tandemu USA – Izrael nielen na Blízkom východe ale i na celom svete. Slovensko ako člen NATO, organizácie kde majú hlavné slovo USA, je de facto tiež súčasťou tohto konfliktu, síce nepriamo, ale ak bude potrebné tak sa budeme musieť zapojiť podobne ako vo vojne proti Rusku na Ukrajine. Ukrajine sme darovali vo vojne západu proti Rusku zbrane za stámilióny, čo poskytneme USA a NATO vo vojne proti Iránu je nateraz otázne.

Do pozemného konfliktu nikto zo západu nepôjde (nie sú to samovrahovia ako Ukrajinci), bol by to masaker a pre USA druhý Vietnam. Ale iniciatíve sa medze nekladú, privítal by som vytvorenie progresívneho slovenského bataliónu, ktorý by išiel bojovať za demokraciu v Iráne – napríklad na čele s generálom Mackom a s dobrovoľníkmi J. Naďom, Šimečkom, Korčokom, Káčerom + bratislavská kaviareň.. Hodnoty „demokracie“ by mali predsa šíriť tí najpovolanejší.

Ak je Irán racionálny tak hneď neodpvie, počká a jadrovú bombu nakoniec vyrobí (s dopomocou Rusov, Číny alebo i sám), a potom už na neho Izrael – USA – NATO nezaútočia.

V tejto vojne je jadrový program Iránu len zástupna téma na zdôvodnenie vojny pre naivných občanov, myslím si, že američanom ide predovšetkým o zmenu režimu v Iráne a dosadenie svojich loajálnych ľudí do vládnych funkcií, ide o obrovské nerastné bohatstvo Iránu. Vo vojne ide vždy v prvom i poslednom rade o peniaze, kecy o šírení demokracie sú pre idiotov – teda pre pospolitý ľud.

USA má nateraz lepšie karty, môže použiť ešte starú taktiku – rozdúchať vnútorné etnické boje, občiansku vojnu v Iráne. Azeri na severozápade, Arabi na juhozápade, Kurdi… verzus väčšinoví Peržania.

Ak zostane iránske obyvateľstvo jednotné tak Irán nebude nikdy porazený. Je to na nich, samozrejme že režim v Iráne nie je z nášho pohľadu ideálny, ale o smerovaní svojej krajiny majú v prvom rade rozhodovať obyvatelia Iránu, nie USA či Izrael.

Niekedy mám pocit že USA vo svojich vojnách nikdy nemali jasno čo ďalej keď zničia infraštruktúru, zabijú vodcov, vládnu elitu, porazia armádu… A ďalej čo? Chaos, rozpad krajiny, etnické čistky, nástup radikalizmu – to je realita v krajinách, kde vstúpi čižma USA.

Bude to zaujímavé. Prehra USrahellu by znamenala ťažkú ranu pre nadvládu západu nad svetom.

Camino de Santiago No. 1 

15.06.2026

Keďže pár ľudí zaujal môj krátky príspevok o ceste do Santiaga tak sa rozpíšem viac. Cesta ma naozaj zaujala, letné vylihovanie v rezortoch pri mori, či návštevy rušných metropol s rodinou sú fajn, ale… Ale hľadal som niečo autentické, pokojné, nové. Už dávno pred rokmi som videl dokument kde 8 chlapíkov rozhojdalo veľkú kadideľnicu „botafumeiro“ v [...]

Choďte sa prejsť – do Santiaga

14.06.2026

Skúste sa aspoň na chvíľu odstrihnúť od bežného pracovného života, od médií, politiky, od budúcnosti i od minulosti (existuje len prítomnosť). Neriešte HDP, vojny, transakčnú daň, Šimečkovu mamu, Ficovho syna a vôbec politikov (ste im ľahostajní), nepúšťajte si do svojej mysle negatívne správy, negatívnych ľudí, nezaťažujte sa hlúposťami a hlúpymi ľuďmi. [...]

Ukrajine a Ukrajincom ani cent. Sú bohatí

22.04.2026

Najbohatší Ukrajinec Rinat Achmetov celé desaťročia parazitujúci na skorumpovanom ukrajinskom režime a lacnej otrockej práci prostých (a možno i sprostých) obyčajných Ukrajincov si práve kúpil 5-poschodový byt v Monaku za 500 miliónov eur (vraj najdrahší byť na svete), už v minulosti si kúpil i jachtu za ďalších 500 miliónov eur (jachta Luminance, ročné náklady na jej [...]

ukrajinsky Suchoj Su-25

Na Ukrajine sa zrútil bombardér, zahynuli dvaja ľudia

16.06.2026 22:53

Pri nehode zomrel pilot aj navigátor.

Donecká oblasť, palivá, Reuters, NEPOUZIVAT

VIDEO: Natankovať v Donecku je umenie. Buď nič, alebo dlhé rady. Ukrajina udiera na citlivé miesta

16.06.2026 22:15

Ukrajinské útoky na rafinérie pociťujú vodiči v Doneckej oblasti, kontrolovanej Ruskom. Palivo buď nie je, alebo stoja v dlhých radoch.

trump

Trump aktivoval núdzový zákon. Obáva sa o obranu USA, domáca výroba zbraní naráža na limity

16.06.2026 22:07

Trump adresoval memorandum šéfovi Pentagónu Peteovi Hegsethovi. Udelil mu ním právomoci na dohody so súkromným sektorom pre rýchlejšiu výrobu zbraní.

Prešov, výstavba, vojenská nemocnica

Zvrat v kauze prešovskej nemocnice: Polícia rozbehla trestné stíhanie, na stavbe urobili obhliadku

16.06.2026 21:10, aktualizované: 21:20

Trestné stíhanie vedie krajský vyšetrovateľ odboru prešovskej kriminálnej polície.